Ljubljana – KoA?arkarji Helios Sunsev so novi drA?avni prvaki! Na A?etrti tekmi finalnega niza Lige Nova KBM so DomA?alA?ani A?e tretjiA? ugnali Zlatorog (64:56) in se drugiA? v zgodovini povzpeli na koA?arkarski vrh Slovenije. NajkoristnejA?i igralec finalnega niza je postal Marjan A?akarun, ki je dosegel 19 toA?k in zbral sedem skokov.

V priponki vam poA?iljam tudi dve fotografiji, ki ju lahko uporabite v vaA?em mediju. PodpiA?ite ju prosim le s FOTO: KZS/alesfevzer.com.

LIGA NOVA KBM, FINALE:

1. tekma, nedelja, 5. junija:HELIOS SUNS : ZLATOROG LAA�KO 64:56 (14:17, 16:12, 17:9, 17:18) [3:1*]

A?akarun 19 (7 skokov), Robertson 11 (5 skokov); JeftiA� 12 (8 skokov), Jurak 10.

STATISTIKA

Pills action in the Final of Nova KBM league basketball match between Helios Suns and Zlatorog in Domzale, Slovenia on June 5, 2016

KoA?arkarji Helios Suns so drugiA? v zgodovini drA?avni prvaki. Naslovu iz leta 2007 so dodali nov pokal, ki so ga v finalu Lige Nova KBM osvojili s 3:1 v zmagah. Zlatorog so na A?etrti tekmi pred domaA?imi gledalci v A�portni dvorani DomA?ale premagali s 64:56.

DomA?alA?ani so do naslova priA?li nekoliko nepriA?akovano, a povsem zasluA?eno. V izloA?ilne boje so se podali s A?etrtega A?tartnega mesta in najprej izloA?ili najboljA?o ekipo prvega dela Lige Nova KBM, RogaA?ko. V polfinalu so presenetili serijskega prvaka iz zadnjih let iz Novega mesta, v finalu pa so nadigrali A?e LaA?A?ane, ki so v finale vstopili s prednostjo domaA?e dvorane.

Zlatorog je A?etrtiA? v finalih drA?avnih prvenstev ostal praznih rok. S 3:0 je izgubil 1990 in 2004, s 3:1 pa tudi 2000.

A�ele na A?etrti tekmi finala so gledalci videli prvo domaA?o zmago; Helios je zmagal dvakrat v LaA?kem, Zlatorog pa je na 1:1 izenaA?il v DomA?alah.

NajkoristnejA?i igralec (MVP) finala je bil A?lan zmagovalne ekipe, 26-letni Hrvat Marjan A?akarun, ki je tudi na A?etrti tekmi odigral kljuA?no vlogo. Dosegel je 19 toA?k (7 skokov), od tega osem v zadnji A?etrtini.

KoA?arkarji Helios Suns so zmago proslavili z gledalci, ki so do zadnjega kotiA?ka napolnili A�portno dvorano DomA?ale. Tribune so bile polno zasedene A?e petnajst minut pred tekmo, domaA?i gledalci pa so vseh A?tirideset minut glasno spodbujali svoje ljubljence. Podporo so imeli tudi gostje, za katere so v finalu navijali zdruA?eni navijaA?i iz okolice Celje – Green Bottles iz LaA?kega, Hmelj Boys s Polzele in A�entjurski vitezi.

Po priA?akovanjih je bila tudi A?etrta tekma izenaA?ena in razburljiva. TeA?a uspeha je na zaA?etku nekoliko ponagajala gostiteljem, ki niso bili pri metu, pa tudi skok so jim LaA?A?ani prevzeli tako v obrambi kot napadu. PoslediA?no si ti na zaA?etku druge A?etrtine povedli z 22:14. A le za kratek A?as. DomA?alA?ani so se z delnim izidom 10:0 otresli zaA?etnega pritiska in prevzeli vajeti igre v svoje roke.

Izjemen je bil njihov zaA?etek drugega dela. Z osmimi zaporednimi toA?kami prvega strelca finala Marjana A?akaruna so povedli 39:31, s trojko Jana MoA?nika pa so prednost poviA?ali na 42:31 in v dvorani povzroA?ili val navduA?enja. Na krilih obA?instva in ob veliko boljA?em skoku pod obroA?ema (v 3:4 11:5, na koncu 36:37) je Helios Suns na zadnji odmor odA?el s 47:38.

Zadnja A?etrtina ni minila brez drame, saj Helios Sunsi niso tako zlahka zadrA?al prednosti. Najprej dve minuti in pol niso zadeli koA?a, nato pa sta jih reA?evala Hugh Robertson in Marjan A?akarun. Predvsem slednji je bil z osmimi toA?kami v zadnji A?etrtini kljuA?ni moA?; njegovi koA?i so bili za 51:43, 55:51, 58:54 in 60:54, osemdeset sekund pred koncem tekme. V zadnjih sekundah je posel dokonA?al Jan MoA?nik s A?rte prostih metov.

IZJAVE POA�TEKMI:

JakA?a VuliA�, trener Helios Sunsev:
“A?e sem iskren takA?nega zakljuA?ka sezone nismo priA?akovali niti sami. A�li smo korak za korakom. Prvi cilj je bil, da se prebijemo v Ligo Nova KM za prvaka. Ko nam je to uspelo, smo se skozi preostanek sezone, kljub vsem teA?avam s poA?kodbami, le vzpenjali v pripravljenosti. Igrali smo vse boljA?e in boljA?e, fantje so si povrnili samozavest. S A?asom so zaA?eli verjeti, da lahko napravimo veliko stvar. Ta lovorika je v prvi vrsti nagrada za njih. Danes sem zaradi mojih igralcev in krasnih navijaA?ev najsreA?nejA?i A?lovek na svetu.” cheap clarina english subs

AleA? Pipan, trener Zlatoroga LaA?ko:
“Dogajanje na paketu je pokazalo, kdo je v tem trenutku boljA?i. A?estitke ekipi Helios Sunsev za zasluA?en naslov drA?avnega prvaka. Bili so bolj osredotoA?eni, pametni v odloA?ilnih trenutkih in napravili manj napak od mojih fantov. A?estital bi tudi njim. Mi smo najboljA?e tekme te sezone odigrali pred finalom. Nato nismo bili pravi. Igrali smo v valovih, kar v takA?nem nizu ni dovolj. Imeli smo premalo razpoloA?enih igralcev. Ko smo bili v vodstvu in imeli upanje, da dokonA?no napravimo preobrat, smo zaA?eli delati zaA?etniA?ke napake. To se na odloA?ilnih tekmah ne sme dogajati, zato so DomA?alA?ani zasluA?eno slavili zmago in naslov.”

Marjan A?akarun, koA?arkar Helios Sunsev:
“Zahvalil bi se soigralcem. Kapo dol fantom. TeA?ko je bilo priA?akovati in malo ljudi je verjelo, da bomo uspeli napraviti to, kar smo. Vsak iz naA?e ekipe je v ta finalni niz vloA?il najveA?, kar lahko in na koncu nam je uspelo zmagati. DomaA? parket je odloA?il borbo za prvaka, poprej pa smo uspeli dve tekmi dobiti v gosteh. Prvaki smo, sezona je zakljuA?ena!”

Goran Jurak, koA?arkar Zlatoroga LaA?ko:
“Pred zaA?etkom ni nihA?e upal na srebrno medaljo, a A?e bi nam jo ponudili, bi jo takoj sprejeli. Finalni niz je bil dober, s kvalitetno koA?arko. Veseli me, da je znova vladalo pravo vzduA?je. V LaA?kem kaj takA?nega A?e dolgo ni bilo. Nazadnje sem takA?ne obA?utke pred polno dvorano imel, ko sem A?e igral za reprezentanco. UA?ival sem na finalnih tekmah. A?estitke Helios Sunsem, bili so boljA?i. Mi smo bili do teh tekem med boljA?imi, A?e ne najboljA?a ekipa, a zakljuA?ni niz se nam ni izA?el po A?eljah.”

* – Izid v zmagah finalnega niza. Ekipi sta igrali na tri dobljene tekme.